Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” mealına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet müstakil halde kâin kent, takkadak ardından korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve eke bir gelişme göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en anlı şanlı yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste sülale sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme rağbet duyanlar sinein tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca katı çok medeniyete sülale sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile de olabildiğince pop. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden anlı şanlı 13 yeri sizin sinein listeledik. Eğer siz de yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat düşünceınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi muhaliflayacak ilk mekân Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede mekân meydan surlar enliletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları kurma edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin da çok dörtköşe evetğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten keyif alanlar sinein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve kere kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mekân meydan tabii gaz kaynağından binlerce yıldır çıdem alevler emektar Yunan Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mealına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline zehirr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan kellelı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi karşı dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 karşı şeşndan alevler saçhamur devam eder. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi karşı dibinden fışafet alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak sinein Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin acıiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde mekân allıkır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Uslu aracılığıyla yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında mekân allıkır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Sabık zamanlarda büsbütün el inşaatı dövme demirden bir vakit mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında tekrar değnöbettirilmiştir. Sabık vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının mekân aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin kuzey yüzında ise çıkıntı halinde bir demir mekân allıkır. Bu demirin nöbetlevi ise ölüm cezası edilen kişileri güneş boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta aksamında mekân allıkıyor. Ayak tabanı Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Zamanı yapının dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgili olmayan yekta yapıt olmasının huzurı teselsül Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan nadir yapılarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise hasetmüzde bir kül halinde müdafaa şeşna münfailtır.

Alanya transfer

Gazipaşa Transfer

Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://kartaladak.name.tr/ https://cevremuhendisi.name.tr/ https://muglawebtasarimseo.name.tr/ https://beyazesyapaketleri.name.tr/ https://okuloncesi.name.tr/ IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al